Kasiopeja

Co že to vlastně Kasiopeja je?

Kasiopeja je souhvězdí. Představuje etiopskou královnu sedící na svém trůně. Královniným manželem byl Cefeus. Společně měli jedinou dceru Andromedu, která se později provdala za Persea. Na nebe se tak postupně dostala celá královská rodina. Kasiopeja byla proslulá svou krásou, které si taky byla velmi dobře vědoma. Prohlašovala dokonce, že je krásnější než vodní nymfy Néreidy. Její pýcha ale vadila manželovi jedné z Néreid, bohu moře Poseidonovi, natolik, že na Cefeovo království poslal mořskou obludu Krakena. Její úkol byl prostý - zničit v Etiopii vše živé. Král Cefeus se obrátil na věštírnu, aby mu poradila. Věštba však byla zdrcující, musí obětovat svou dceru Andromedu.

Cefeus nechal přikovat nevinnou dceru na skálu nad mořským útesem. Právě tudy a tou dobou se vracel Perseus s useknutou hlavou Medusy. Perseus obludu proměnil v kámen pomocí hlavy Medusy (kdo na ní pohlédl, zkameněl) a dostal Andromedu za ženu i s královským věnem. Jelikož byl Perseus syn Diův (vládce bohů), nechal i Poseidón další pomsty.

Kasiopeja se po smrti dostala mezi hvězdy. Avšak její nepřítelkyně Néreidy dosáhli alespoň toho, že byla umístěna blízko pólu, takže musí každou noc trávit polovinu času hlavou dolů, aby se naučila skromnosti.

I král Cefeus se dočkal svého souhvězdí. Najdeme ho pomocí Kasiopeji. Prodloužíme-li spojnici hvězd Schedar a Caph dvakrát (na prvním obrázku je patrné, které hvězdy to jsou), dostaneme se do kosočtverce charkteristického pro toto souhvězdí.

Kasiopeja.

Starověká představa královny Kasiopeji.

Kde se Kasiopeja nachází?

Souhvězdí ja na opačné straně polárky, naproti Velkému vozu. Září nám tak nad hlavou zejména v podzimních měsících. Kasiopeju velice snadno identifikujeme podle tvaru písmene W. Díky poloze v Mléčné dráze je souhvězdí velmi bohaté na hvězdy a obsahuje také množství otevřených hvězdokup.

Tak tady je na nebi.

Takto jí vidíme na noční obloze.

Tychova hvězda

Dne 11. listopadu 1572 se na obloze v souhvězdí Kasiopeji objevila nová hvězda Jejím pozorováním se zabýval především astronom Tycho Brahe, po kterém později dostala jméno. Ve svých poznámkách ji popsal takto: "Jako obvykle jsem jednoho večera pozoroval nebeskou klenbu, jejíž vzhled mi byl dobře známý. Byl jsem velmi udiven, když jsem blízko zenitu v souhvězdí Kasiopeji spatřil zazářit neobyčejnou hvězdu. Byl jsem překvapen, že jsem nemohl uvěřit svým očím ..." Hvězda později zeslábla, nicméně pouhým okem ji bylo vidět ještě dalších osmnáct měsíců. Zbytky supernovy jsou ve vzdálenosti 20 000 světelných let a jsou zdrojem rádiového a rentgenového záření.

Klára Čumpelíková (hlavní vedoucí), tel: 723 907 047, e-mail: hokis@seznam.cz
Petr Novák, tel: 604 275 597, e-mail: petula.net@gmail.com